V naslednjih mesecih v Zavodu ID20 začenjamo s tremi novimi projekti, ki se doitkajo področij kulturne dediščine, trajnostnega razvoja, hkrati pa v dejavnosti smiselno vključujejo tudi lokalno skupnost in mlade. Vse 3 projekte bomo izvajali na področju Idrije z okolico.
FormaRural - podjetniške sposobnosti lokalnih kulturnih akterjev
V letu 2024 nadaljujemo uspešno zgodbo projekta Common Good z novim projektom FormaRural, ki bo prav tako osredotočen na rokodelce, obrtnike in lokalne umetnike ter dejavnosti, ki prispevajo k ohranjanju in promociji lokalne kulturne dediščine na treh podeželskih območjih, na Idrijsko-Cerkljanskem, občini Cinfães v Portugalski ter Târgu Frumos v Romuniji.
S projektom želimo razširiti podjetniške veščine v lokalnih skupnostih, saj smo s preteklim projektom ugotovili, da je prav na tem področju največji primanjkljaj. S šestimi zanimivimi tematskimi delavnicami, ki bodo zajemale vse od digitalnih do trženjskih spretnosti, bomo udeležencem omogočili pridobitev znanja in veščin, ki bodo okrepile njihovo neodvisnost in sposobnost mreženja ter povečale prepoznavnost lokalne kulturne dediščine. Projekt bomo zaključili v prazničnem času z organizacijo sejma, ki ga bodo organizirali udeleženci sami ter tako imeli priložnost predstaviti in prodajati svoje izdelke.
SecreTour - razvijamo digitalno nomadstvo
Turizem je več kot le potovanje in potrošnja ter ima velik potencial za trajnostni razvoj, predvsem ko se osredotoča na kulutrno in naravno dediščino ter pridobivanje novih znanj in spretnosti. V ospredju projekta SecreTour bo kulturni turizem, ki lahko služi kot gonilo inovacij in sodelovanja. Turizem prinaša nove prednosti za lokalne skupnosti na podeželju, predvsem pa dodatni prihodek in vidnost območja. V okviru širšega evropskega partnerstva v okviru programa Obzorje Evropa bo konzorcij SECreTour v ospredje postavil stanje, potrebe in želje v lokalnih skupnostih ter izpostavil in promoviral alternativne poslovne ideje na področju turizma. Skozi serijo pilotnih aktivnosti bo v ospredju kulturna dediščina kot gonilo trajnostnega in poštenega razvoja lokalnih skupnosti.
Zavod ID20 bo v okviru projekta nadaljeval začeto delo na področju digitalnega nomadstva, ki smo ga raziskali že v okviru projekta Nomadland. Povezal bo 2 področja, ki zaznamujeta naše delovanje - digitalne nomade in delo na področju rudarskih hiš. Poleg ozaveščanja in krepitvi našega znanja in spretnosti o področju digitalnega nomadstva želimo namreč razviti trajnosten poslovni model za privabljanje digitalnih nomadov na Idrijo, predvsem v povezavi z rudarskimi hišami. V načrtu pa imamo tudi izvedbo pilotnega umika oz. retreata v Idriji.
Planet Pulse – trajnostne rešitve za mlade
Projekt Planet Pulse: Youth Rising Above Climate Anxiety se osredotoča na izobraževanje in podporo mladih pri soočanju s podnebnimi izzivi. Pri Zavodu ID20 dajemo priložnost trajnostnim rešitvam, ki črpajo s preteklosti in dediščino uporabljajo kot navdih za reševanje izzivov prihodnosti.
Projekt želi opolnomočiti mlade za učinkovito ukrepanje glede podnebnih sprememb, s poudarkom na ozaveščanju, izobraževanju in sodelovanju. Skozi inovativne pristope, kot so priročniki, digitalne platforme in virtualni dogodki, se projekt zavzema za trajnostno prihodnost in premagovanje podnebne anksioznosti med mladimi.
V dvoletnem projektu, ki se bo odvijal od maja 2024 do aprila 2026, bomo ustvarili priročnik za izobraževanje mladih o podnebnih spremembah, razvili digitalno platformo za pomoč mladim pri razumevanju njihovih občutkov glede podnebja, pripravili prosto dostopna učna gradiva, vzpostavili digitalno platformo za povezovanje mladih s podnebnimi deležniki ter izvedli teden virtualnega učenja, delavnic in interakcij, imenovan Planet Pulse Virtual Learning Week.
Naslovna fotografija: Tomo Jeseničnik (www.slovenia.info)