Digitalni nomadi  - prihodnost za turizem in mladinsko delo

Te dni zaključujemo mednarodni projekt Nomadland, v okviru katerega smo raziskovali, kako na podeželje pripeljati digitalne nomade. Skupaj s partnerji iz Španije, Nemčije in Hrvaške smo projekt zaključili s spletnim webinarjem, na katerem smo projekt predstavili več kot 50 mladinskim delavcem iz cele Evrope, v prihodnje pa želimo digitalne nomade pripeljati tudi v Idrijo.

Evropsko podeželje beleži pospešeno izseljevanje mladih. Ta pojav ni povezan samo s Slovenijo, marveč tudi z drugimi državami. Tako smo 4 partnerji ustvarili projektno partnerstvo, ki je potekalo v okviru programa Erasmus+. Partnerji Id20, Udruga Prizma (Hrvaška), ATPERSON (Španija) in INI-Novation (Nemčija) se ubadamo s podobnimi težavami – mladi zapuščajo neperspektivno podeželje, vključno z manjšimi kraji. Kako jih torej privabiti nazaj?

Čeprav je bil projekt Nomadland: digitalni nomadi - priložnost za evropsko podeželje predvsem raziskovalen projekt, pa je v ospredje postavljal tudi povsem konkretne izzive. V našem primeru so bila pilotna območja projekta v Idriji (Slovenija), Gračcu in Ižu (Hrvaška), Cuenci (Španija) in Bergstrasse – Odenwaldu (Nemčija). V letu in pol trajanja projekta smo dosegli veliko – prvi v Evropi smo namreč povezali odmevno področje digitalnih nomadov z mladinskim delom. O našem delu je med drugim poročal tudi eden največjih turističnih portalov na svetu Condé Nast Traveller.

Podeželje – raj za digitalne nomade

Digitalni nomadi so pomemben trend, ki že in bo v prihodnje še bolj zaznamoval turistično ponudbo v različnih krajih po svetu. Čeprav so v Sloveniji še dokaj neznani, saj zaenkrat še niso uvrščen v državno turistično strategijo, pa jih nekatere sosednje države že poznajo in postavljajo v ospredje razvojnih pobud. To je predvsem razvidno na sosednjem Hrvaškem. V zadnjih letih pa se dogaja še dodaten trend – urbani mladi namreč ponovno odkrivajo podeželje in naravo ter tako bežijo iz urbanega stresnega življenja. Življenje na podeželje se sicer močno razlikuje od urbanega življenja, kjer hitro najdeš skupnost podobno mislečih, tako da v Evropi hitro rastejo posebni tabori (imenovani umiki ali retreati) ali celo prostori za sobivanje (ang. coliving). Tako digitalni nomadi in drugi navdušenci nad organizirano odkrivajo podeželje in se predvsem družijo z lokalno skupnostjo, med njimi številnimi mladimi.

Zajtrk s francoskimi palačinkami ali pisarna v nemškem skednju

O trendu digitalnega nomadstva, prostorih za sobivanje in umikih si lahko več preberete v našem Nomazinu, reviji za odkrivanje digitalnih nomadov. V njem smo zbrali kar 21 dobrih praks in se pogovorili z 10 digitalnimi nomadi, ki so za bivanje izbrali podeželje. V reviji tako odkrijte, kako zgleda prostor za sobivanje za več kot 30 digitalnih nomadov na nemški kmetiji ali pa ugotovite, kako se pridružiti jogi in zajtrku z lokalnimi palačinkami na francoskem gradu. Zanimiv trend, ki smo ga še dodatno raziskovali, pa je, kako so te lokacije povezane z mladinskim delom. Več o tem pa si preberite v našem Nomazinu!

Dober primer privabljanja digitalnih nomadov na podeželje je tudi španski ANCEU (vir: arhiv ANCEU Coliving).

V drugem delu projekta pa smo se privabljanju digitalnih nomadov posvetili še malo bolj konkretno. Izdali smo namreč tudi vodnik za privabljanje digitalnih nomadov na podeželje Onkraj mestnih luči. V vodniku, ki je sestavljen iz 3 delov, smo namreč v 7 korakih opisali, kako vzpostaviti umik za digitalne nomade, odkrivali povezave med mladinskim delom in digitalnimi nomadi ter odkrivali, kako financirati umik ali prostor za sobivanje za digitalne nomade. Vodnik je na voljo kar v 5 jezikih, med drugim tudi v slovenščini! V vodniku prvič objavljamo tudi krajšo strategijo za privabljanje digitalnih nomadov, pri kateri nam je pomagalo tudi 21 mladinskih delavcev, ki so se nam pridružili na treningu na hrvaškem otoku Iž.

Pri pripravi strategije je sodelovalo tudi 21 mladinskih delavcev, ki so se udeležili trenina na hrvaškem otoku Iž.

Ustvarjanje dežele digitalnih nomadov z idrijskimi dijaki

Verjetno pa se predvsem sprašujete, kako naprej. Ne želimo namreč ostati samo pri raziskovanju, ampak verjamemo, da bo iz projekta že v bližnji prihodnosti kaj tudi nastalo. V ta namen smo v oktobru organizirali delavnico, na kateri so sodelovali z dijaki Gimnazije Jurija Vegge Idrija, ki v okviru posebnega programa razvijajo turistične vsebine za širšo območje Idrije. Ob tej priliki se zahvaljujemo tudi Zavodu za turizem Idrija, Mladinskemu centru Idrija in UP Fakulteti za turistične študije – Turistici, ki so pomagali soustvariti dogodek.

V okviru posebne delavnice so dijaki razmišljali, kako v Idrijo pritegniti digitalne nomade.

Idrija skozi zgodbe mladih

Naš projekt pa ni želel samo predstaviti svet digitallnih nomadov, ampak tudi predstaviti evropsko podeželje. Na posebni platformi, Nomadland, smo predstavili vseh 5 destinacij projekta. O življenju v Idriji je pripovedovalo 5 mladih iz Idrije, ki se v mestu s podeželjem vidijo tudi v prihodnje. Zgodbe smo predstavili tudi v okviru posebne kampanije #ZgodbeIdrije na naših družbenih omrežjih (spodaj si lahko ogledate video, ki smo ga posneli z glasbenikom Nacetom Kogejem).

Čakamo prve digitalne nomade

Projekt smo predstavili tudi na posebnem webinarju, ki so se ga udeležili mladinski delavci iz cele Evrope. Seveda pa želimo, da se projekt ne ustavi samo pri raziskovanju – v Idrijo želimo privabiti digitalne nomade, predvidoma v naslednjem letu ali dveh. V ta namen že sodelujemo s študenti, ki obiskujejo UP Fakulteto za turistične študije – Turistico v Portorožu in z Mladinskim centrom Idrija. Tema se namreč odlično povezuje tudi z oživitvijo rudarskih hiš in bodočim rezidenčnimm centrom, ki ga načrtujemo v rudarski hiši Giser.

V prihodnjih mesecih želimo naše delo predstaviti tudi drugim mladinskim organizacijam v Sloveniji, Slovenski turistični organizaciji in vsem ostalim, ki bi jih projekt zanimal. S partnerji upamo, da bomo že naslednje leto v Idrijo dobili prve digitalne nomade, najprej pilotno, ki bi lahko v prihodnje pomagali k trajnostnemu turističnemu razvoju destinacije.