V Zavodu ID20 že od nastanka veliko pozornosti posvečamo razvoju mladinskega dela na podeželju in v manjših mestih. Zadnji 2 leti je naše delo zaznamoval predvsem projekt ACORN, v okviru katerega smo skupaj s partnerji pripravili kar 3 nove priročnike, del projekta pa je bil tudi dogodek Bazar mladih.
Eden od arhitektov Evropske unije, Jacques Delors, ki je umrl pred kratkim, je nekoč dejal: "Kako lahko gradimo Evropo, če je mladi ne vidijo kot skupen projekt in kot vizijo svoje prihodnosti?" Podeželska območja se hitro krčijo, staranje prebivalstva in skoraj nezadržno odseljevanje mladih pa temeljito spreminjata podeželske družbe. Če ne bomo ukrepali, se bo evropsko podeželje soočilo z nadaljnjim upadanjem števila prebivalcev. Da bi zgradili odporno, vključujočo in navdihujočo podeželsko Evropo, moramo dati glas mladim. V šestem evropskem cilju za mlade Korak naprej za podeželsko mladino je zapisano, da je ključno zagotoviti, da mladi na podeželju aktivno sodelujejo v procesih odločanja. Zagotavljanje enakega vpliva mladih v mestnem in podeželskem okolju je bistvenega pomena.
Projekt združuje 4 podeželske regije
Projekt ACORN (Aktiviranje mladinskega razvoja na podeželju) je nastal kot odgovor na izseljevanje mladih s podeželja in skupne problematike 4 evropskih podeželskih regij: Roscommon na Irskem, Idrije v Sloveniji, Castille Y Leon v Španiji in Malte. V partnerstvu je tako sodelovalo 6 organizacij, ki so vsaka na svoj način prispevala k pripravi podeželskega razvojnega programa.
V okviru projekta smo tako na podlagi ankete, ki smo jo izvedli z mladimi in mladimi podjetniki, odločevalci in mladinskimi delavci pripravili zbirko dobrih praks. V knjižico smo tako uvrstili 20 dobrih praks, ki v ospredje postavljajo razvoj podeželja. Namenjene so mladinskim delavcem in odločevalcem, ki jih zanima razvoj podeželja. Poleg tega smo pripravili še poročilo Priložnosti in izzivi za razvoj mladih na podeželju, kjer smo povzeli povzetke raziskav in posvetovanj na Irskem, Danskem in Malti ter v Španiji in Sloveniji. V okviru Slovenije smo se še posebej posvetili področju občine Idrije in specifičnim izzivom na področju mladine.
Podcasti za razvoj mladinskega dela
V okviru projekta smo pripravili serijo podcastov ACORN, kjer se osredotočamo na izzive in priložnosti, s katerimi se soočajo mladi na podeželju. V posameznih epizodah kot sogovorniki sodelujejo tako mladi, mladinski delavci kot tudi odločevalci.
Za vse tiste, ki iščejo navdih za nove aktivnosti za mlade na podeželju, smo pripravili priročnik za mladinske delavce, ki je sestavljen iz različnih modulov, delovnih listov, aktivnosti in iger, s katerimi lahko mladi izboljšajo voditeljske sposobnosti, participacijo in znanje o regionalnem razvoju.
Uspešno izveden podeželski mladinski zbor
Ob zaključku projekta je med dogodki, ki smo jih izvedli v okviru projekta, najbolj odmeval podeželski mladinski zbor, ki smo ga pod imenom Bazar mladih letos prvič pripravili v Idriji. V ospredju so bile delavnice na področju participacije, vključevanja in aktivacije v družbi. Poleg tega smo pripravili tudi bazar interesnih dejavnosti, na katerem so se predstavljala društva in druge organizacije z območja občine Idrija.
V pomoč vsem organizacijam, ki bodo pripravljale podobne podeželske mladinske zbore, smo pripravili tudi priročnik oz. vodnik, ki bo v pomoč pri organizaciji takih dogodkov. Vodnik bo kmalu na voljo na spletni strani projekta ACORN.
Več o projektu si lahko preberite na spletni strani: https://acornproject.eu/
Financirano s strani Evropske unije. Izražena stališča in mnenja so zgolj stališča in mnenja avtorja(-ev) in ni nujno, da odražajo stališča in mnenja Evropske unije ali Evropske izvajalske agencije za izobraževanje in kulturo (EACEA). Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti EACEA.