Fotozgodba: Mednarodni dediščinski mojstrski tečaj na Slovaškem

Pretekli teden je v Kameňanyih na Slovaškem potekal mednaroden dediščinski mojstrski tečaj. Med njimi je bilo tudi pet udeležencev iz Slovenije, ki so se v Slovaško regijo Gemer podali z željo po spoznavanju s tradicionalnimi in sodobnimi pristopi revitalizacije dediščinskih objektov.

3-dnevni mojstrski tečaj se je osredotočal na revitalizacijo vaškega središča okoli srednjeveške cerkve v naselju Kameňany. Tečaja se je udeležilo 40 prostovoljcev iz Slovaške, Slovenije in Romunije, ki so v okolici cerkve urejali zelene površine, v bližini župnije pa spoznavali tradicionalne pristope izdelave apnenih ometov.
Dela so potekalo ob luteranski cerkvi neposredno v središču vasi Kameňany, ki je del Gotske poti v regiji Gemer. Romansko-gotska cerkev je v notranjosti poslikana s srednjeveškimi freskami, zunaj pa jo obkrožajo obrambni zid. V bližini se nahajajo še druge zgodovinske zgradbe, ki pripadajo cerkvi.
Neposredna okolica cerkve je potrebovala kar nekaj pozornosti. Udeleženci so poskrbeli za čiščenje in odstranjevanje odvečnega materiala ter oblikovanje in ponovno zasaditev starega cvetličnega vrta. Uporabili so rastline, primerne za lokacijo ob spomeniku in značilne za regijo. Urejanje zunanje okolice sta vodila krajinska arhitektka Michala Poláková.
Arborist Marek Áč je vodil obrezovanje lipovih dreves v bližini cerkve, ki so ogrožala spomenik. Na zgodovinsko primernejšem mesto so udeleženci drugi dan delavnice posadili tudi novo lipo.
Na objektu v bližini cerkve so udeleženci spoprijeli z apnenimi ometi. Z Viero Kozárovo so se naučili, kako gasiti apno, pripraviti osnovno plast na steni, mešati omet na star način in z uporabo tradicionalnih materialov.
Nanašanje apnenih ometov v se je v različnih zgodovinskih obdobjih precej razlikovalo. Pod vodstvom restavratorja Juraja Gregorka so preizkusili gotsko, renesančno in baročno tehniko ter tehniko iz 19. stoletja.
Udeleženci so lahko preizkusili tudi pri renesančnem slikanju z različnimi tehnikami in pripravi naravnih pigmentov.
Zadnji dan tečaja so se udeleženci podali še na ogled izbranih delov regije Gemer.
Udeleženci so bili med tečajem nastanjeni v nekdanjem frančiškanskem samostanu iz 18. stoletja danes pa predstavlja kulturno in ustvarjalno središče bližnjega mesta Rožňava.
Osvežitev središča vasi Kameňany predstavlja velik napredek v odnosu do dediščine, varstva okolja in izboljšane kvalitete življenja za lokalne prebivalstvo. Pri prenovi so v veliki meri sodelovali tudi prebivalci vasi, pridobili ključna znanja in sposobnosti, da okolico dediščinskih objektov na enak način vzdržujejo tudi v prihodnje.

Avtor naslovne slike: Alex Muntean
Avtor ostalih slik: Vladimír Ondrejovič

Napoved aktivnega poletja

Mojstrski tečaj je potekal v sklopu projekta RE, ki združuje 3 dediščinske lokacije na Slovaškem, v Sloveniji in Romuniji. Že naslednji teden bomo mojstrski tečaj gostili tudi pri nas v Idriji, julija pa se odpravljamo v Romunijo. Tečaji se osredotočajo na kombinacijo tradicionalnih in sodobnih pristopov revitalizacije stavbne dediščine, izmenjavo znanj ob aktivnem sodelovanju na praktičnih delavnicah in predavanjih.

Projekt financira Evropska unija. Izražena stališča in mnenja so le mnenja avtorjev in ne odražajo nujno stališč Evropske unije ali Evropske izvajalske agencije za izobraževanje in kulturo (EACEA). Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti organ, ki dodeli pomoč.

Lastni delež ID20 je sofinanciralo Ministerstvo za javno upravo Republike Slovenije v okviru Javnega poziva za obdobje 2022 - 2024 za sofinanciranje projektov nevladnih organizacij izbranih na razpisih sofinanciranih iz proračuna EU ali Urada za finančni mehanizem EFTA.