Navdih iz zgodb portugalskih rokodelcev

Konec aprila smo se v vasi Ferreiros de Tendais srečali s portugalskimi in romunskimi partnerji, da bi začrtali pot novega projekta Forma Rural. Le ta se osredotočena na rokodelsko skupnost, obrtnike in umetnike ter si prizadeva razširiti podjetniške veščine v lokalnih skupnostih. Obisk čudovite občine Cinfães in srečanje z navdihujočimi lokalnimi rokodelci nam je dalo svež zagon za uspešno izvedbo projekta.

Partnersko srečanje na iberskem polotoku

Iz še nekoliko hladnega spomladanskega vremena smo se konec aprila odpravili na Iberski polotok. Naše srečanje s portugalskimi in romunskimi partnerji se je odvijalo na podeželju severne Portugalske na območju Viseu, ker je nadaljnje štiri dni potekalo načrtovanje izvedbe novega projekta Forma Rural. Nov projekt Forma Rural, ki je nadaljevanje lanskoletnega projekta Common Good, se prav tako osredotoča na rokodelsko skupnost, obrtnike in lokalne umetnike, saj vemo, da so ti ključni za ohranjanje in popularizacijo kulturne dediščine.

Vas Ferreiros de Tendais.

Tako kot v Sloveniji, pa se tudi na Portugalskem in Romuniji soočajo z različnimi izzivi, ki jih prinaša podeželje, pa vendar se na področju dogajajo pozitivne spremembe!

Izzivi podeželja in pozitivne spremembe

Majhne vasi v občini Cinfães skrivajo čudovite primere arhitekture in bogato dediščino, ki jo vztrajno ohranjaja majhna lokalna skupnost.

Transnacionalno srečanje se je odvijalo v majhni vasi, dobro uro od Porta oddaljene občine Cinfães. Večino te občine sestavljajo razpršene in v veliki meri opuščene vasi, ki pa še vedno skrivajo čudovite primere tako podeželske kot malomeščanske arhitekture. Če pa od zidu odstreš še kakšno trnovo robidovje, se ti skozi majhno okno ponuja pogled na dih jemajočo veličino starih naprav, kot denimo opuščena stiskalnica za grozdje iz lesa in kamna, ki je v današnjem času že skoraj pozabljena.

Opuščene hise so razpršene po vsej vasi. Kamen in les pa neomajno kljubujeta zobu časa.

Kljub temu pa na območju prav trmasto še vedno vztrajajo nekateri obrtniki, umetniki in rokodelci ter se borijo za ohranjanje lokalne dediščine pa tudi svoj obstoj. Tekom našega obiska smo se z nekaj predstavniki skupnosti tudi srečali, le ti pa so poleg svoje strasti do dela delili tudi svojo izkušnjo in doživljanje trenutnega položaja ter izpostavili več dejavnikov, ki jim predstavljajo izzive pri delu.

Projektni partnerji iz Portugalske in Romunije ter lokalni rokodelci.

Zgodbe portugalskih rokodelcev, ki so nam dale poseben vpogled v njihovo delo in dediščino, so nam za popotnico domov dale novo energijo in zanos za uspešno izvedbo projekta.

Podjetniške delavnice za krepitev skupnosti

V jeseni pripravljamo sklop šestih tematskih delavnic za izboljšanje podjetniških veščin lokalne skupnosti.

S projektom Forma Rural želimo razširiti podjetniške veščine v lokalnih skupnostih Slovenije, Portugalske in Romunije, saj smo ugotovili, da je prav na tem področju velik primanjkljaj.

V jeseni tako pripravljamo sklop šestih tematskih delavnic, ki smo jih oblikovali na podlagi informacij, prejetih tekom predhodnega projekta Common Good in pričevanja portugalske rokodelske skupnosti. Delavnice bodo zajemale vse od digitalnega oblikovanja vsebin do spretnosti trženja izdelkov ter udeležencem omogočile pridobivanje znanja in veščin, ki bodo okrepile njihovo neodvisnost ter povečale prepoznavnost lokalne kulturne dediščine.

Vabimo vas, da se udeležite jesenskih delavnic!

Na delavnicah lahko pričakujete:

  1. Kulturno podjetništvo, izzivi, priložnosti, strategije: raziskovali bomo podjetniške metodologije in se skupaj poglobili v vaše produkte/ storitve (učinkovitost, šibke točke, priložnosti, tveganje).
  2. Razvijanje digitalnih tržnih veščin na socialnih omrežjih: spoznavanje digitalnih orodji in učenje strateške uporabe le teh za izboljšanje kvalitete predstavitve vašega produkta/ storitve.
  3. Razvijanje fotografskih veščin: spoznavanje teorije in praktično usposabljanje rabe kamere na mobilnem telefonu za namen promocije vaših produktov/storitev.
  4. Razvijanje tržnih veščin; kako prezentirati svoj produkt: spoznavanje osnovnih oglaševalnih in tržnih tehnik za namen objavljanja in promocije vašega produkta.
  5. Priložnosti in podpora za podjetnike: poglobljeno učenje o različnih vrstah posojil, o podpori in sredstvih, ki so primerne ter na voljo za ruralne podjetnike.
  6. Relevantnost, metode za uspešno širjenje vaše mreže ter samo-upravljanje: povezovanje in mreženje za vzpostavitev novih partnerstev in nasveti za boljše samoupravo.

Projekt bomo zaključili v prazničnem času s sejmom, ki ga bodo organizirali udeleženci sami ter tako imeli priložnost svoje nove veščine preizkusiti v praksi ter predstaviti in prodajati svoje izdelke in storitve.

Financirano s strani Evropske unije. Izražena stališča in mnenja so zgolj stališča in mnenja avtorja(-ev) in ni nujno, da odražajo stališča in mnenja Evropske unije ali Evropske izvajalske agencije za izobraževanje in kulturo (EACEA). Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti EACEA.