Dediščina kot gonilo sprememb

S tiskovno konferenco smo 14. februarja začeli projekt Smer: kulturna dediščina, ki bo povezoval in krepil nevladni sektor kulturne dediščine. Gre za nadaljevanje dediščinske zgodbe, ki smo jo začeli leta 2022 s projektom Digitalni dediščinski inkubator (DDI).

Projekt združuje pet organizacij – Zavod Dobra pot, Zavod ID20, Kulturno izobraževalno društvo KIBLA, Zavod Sopotniki in Zavod Muzej norosti – ter postavlja dediščino v središče družbene preobrazbe. Projekt smo predstavili v Kosovelovi sobi v Sežani, simbolni lokaciji, saj so vrednote Srečka Kosovela navdih tudi za naš projekt. Ta bo v naslednjih 27 mesecih spodbujal sodelovanje, razvijal kompetence in vzpostavljal nacionalne pobude za promocijo dediščine kot razvojne priložnosti.

Povezovanje za boljše izkoriščanje dediščinskega potenciala

Že v okviru projekta Digitalni dediščinski inkubator smo vzpostavili dediščinsko platformo Duri, namenjeno dediščinskim entuziastom, ki jo bomo v naslednjih dveh letih nadgradili z novimi pristopi k izobraževanju in raziskovanju dediščine. Prav tako bomo okrepili glas nevladnega sektorja na nacionalni ravni ter omogočili boljši prenos dobrih praks in povezovanje dediščinskih organizacij.

"Na nadgrajeni platformi bodo dostopni izobraževalni spletinarji, serije intervjujev in podkasti z domačimi ter tujimi strokovnjaki. Razvite bodo smernice in strateški dokumenti." – Nava Vardjan, direktorica Zavoda Dobra pot

Čeprav se vlogo dediščini v družbi pogosto poudarja, njen potencial v praksi ostaja premalo izkoriščen. Zavod Muzej norosti bo v projekt vnesel izkušnje s področja dediščinskega aktivizma in dostopnosti vsebin, Zavod Sopotniki pa bo prispeval rešitve za kakovostno staranje in vključevanje starejših v dediščinske aktivnosti. KID KIBLA bo ključno prispeval k uporabi sodobnih tehnologij za približanje dediščine širši javnosti.

Dva nova partnerja s skupno vizijo

Z novim projektom sta se nam v konzorcijski ekipi pridružila še dva zavoda, Sopotniki in Muzej norosti. Slednji se ukvarja s t.i. težavno dediščino, ki nam v Idriji ni tuja. Muzej deluje v gradu Cmurek, kjer je več desetletij deloval Zavod za duševno in živčno bolne Hrastovec – Trate, in si prizadeva prispevati k procesu dezinstitucionalizacije v Sloveniji. Zavod Sopotniki omogoča večjo vključenost starejših, ki so pogosto nosilci dediščine, ter jim olajšuje dostop do dediščinskih vsebin. S projektom želimo tudi starejšim omogočiti dostop do sodobnih dediščinskih izkušenj in jih vključiti v digitalne in druge inovativne pristope, ki so sicer ključni za vse starostne skupine.

"Ravno povezovanje različnih akterjev omogoča, da dediščina postane gibalo razvoja. Dandanes je nemogoče nagovoriti katerokoli področje brez uporabe digitalnih orodij." – Marko Zevnik, Zavod Sopotniki

Prvi koraki: zapisovanje spominov in mreženje

Prva večja akcija projekta bo vseslovenska pobuda Zapisi spomina, ki se začne 17. marca. Skozi aplikacijo bomo beležili spomine starejših, pri tem pa lahko kot pričevalci in zapisovalci sodelujejo vsi zainteresirani posamezniki.

Pred poletjem bomo organizirali bazar dobrih praks – mreženjski dogodek za izmenjavo izkušenj na področju dediščine. Poleg tega bomo izvedli raziskavo Dediščinski barometer, ki bo osvetlila odnos javnosti do kulturne dediščine in pripomogla k oblikovanju novih pobud in smernic. Podobno raziskavo smo leta 2020 v Zavodu ID20 že izvedli za območje Idrije in Cerkna, tokrat pa jo bomo razširili na nacionalno raven.